Makine Mühendisliği bölümü; tasarım, üretim, dinamik ve kontrol, triboloji, akustik, ses kontrolü alanı ile bunların otomotiv, havacılık ve diğer sanayi sektörlerindeki uygulamaları alanlarında güçlü bir araştırma uzmanlığına sahiptir. Çoğu araştırma projemiz, A.B.D. ve Avrupa’daki kurumlarla uluslararası işbirliği ile yürütülmektedir. Bölüm olarak ayrıca bir çok araştırma alanında hem Bilkent Üniversitesi’nin güçlü olduğu alanlarda uyumluluk göstermekte  hem de Türkiye’de yeni ve önemli teknolojilerin ve görüşlerin gelişimini planlamaktayız.

Bu teknolojiler arasında nano-teknolojideki ilerlemelerden faydalanacak olan mikro-sistemler ve bunların tasarımı ve üretimi sayılabilir. Medikal Mühendisliği; Makine Mühendisliğinin genel ilkelerini, tıbbi cihazların ve teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olması için uygulayacaktır. Diğer taraftan, doğada evrimleşmiş sistemlerden öğrendiklerimizle biyo-esinlenmiş duyargalar ve tahrik mekanizmaları geliştirmeyi planlamaktayız. Devam eden araştırma faaliyetlerimiz hakkında detaylı bilgiye, Araştırma Grubu internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Makine Mühendisliği bölümü olarak Yüksek Lisans ve Doktora programlarımız mevcuttur. Bölümümüz başarılı öğrencilere burs ve araştırma görevlisi olma imkanı sağlar. Başvuru süreci ve gerekli belgeler ile ilgili detaylı bilgiyi Lisansüstü Programlar internet sayfasında bulabilirsiniz.

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

 MScPhD.Direct PhD.
Restricted ME Graduate Technical Elective Group I,II,III,IV2*22*+ 2
ME Graduate Mathematical Elective Group V112
Graduate Elective Group VI236
Graduate Elective or Undergraduate Elective Group VI1**XX
ME Courses112
Total number of courses7714
Seminar590690590 & 690
Master’s Thesis / Ph. D. Dissertation599699699